6 Nisan 2016 Çarşamba

HTML Nedir ?

Hiper Metin İşaretleme Dili (İngilizce Hypertext Markup Language, ks. HTML) web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Dilin son sürümü HTML5'tir.
HTML bir programlama dili olarak söylenemez çünkü HTML ile  kendi başina çalişan bir bir program  yazilamaz . Ancak bu dili yorumlayan bir ide araciliğiyla bir program yazabilirsiniz . Program dili denilmemesinin asil sebebi ise budur. 
Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların web tarayıcısı yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektir. HTML kodunu web tarayıcıları okur, yorumlar ve görsel hale dönüştürürler, dolayısıyla aynı HTML kodunun farklı tarayıcılarda farklı sonuç vermesi olasıdır. Css ve Javascript ile beraber kullanıldığında HTML vasıtasıyla görsel ve dinamik web siteleri yaratılabilir.
Küçüktür ve büyüktür işaretleri arasına yazılan HTML komutları kullanılarak yazılır. Örnek vermek gerekirse ; <html> ..... </html> olarak arasina yine küçüktür büyüktür işareti ile kodlar yazilip satirlari kapatilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder